Ürün Sepetinize Eklendi. Lütfen sıradaki işlemi seçiniz.

Alışverişe Devam Et Sepete Git

Hakkımızda

Enderun Antik, çeyrek asırklık bir antika ve klasik sanatlar tecrubesini Yön Group çatısı altında kurumsallaşarak 2010 da hizmete başladı.

Enderun Antik olarak bir dünya başkenti olan İstanbul’un kültür ve sanat alanında gelişmesine katkılar sağlamayı, Geleneksel sanatlarımızı geçmişten günümüze ve yarınlara taşıyacak bir köprü olmayı amaçlamaktayız.
Planladığımız Hedefler: Bundan sonraki yıllarda Türkiye’nin bu alanlardaki boşluğu doldurup kendine yakışan bir vizyonla, yerel ve genel idarelerin içinde bulunacağı ve Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtacak bir antika okulunun kurulması yönüne gidilecektir.

Enderun Antik olarak şimdiye kadar büyük bir eksiklik olduğunu düşündüğümüz eğitim alanına yatırımı hedeflemekteyiz.
Bir daha ele geçmeyecek nitelikteki antika eserlerin hem tamir, bakım ve restorasyonlarının eğitimli ellerle ve sağlıklı olarak yapılabilmesi, hem de geleneksel muhafaza yöntemleriyle bugüne intikal etmiş bu eski eserlerimizin kayıpsız olarak gelecek nesillere ulaştırılması, Enderun Antik olarak temel hedefimizdir. Bu vesileyle, kuruluş hazırlıklarını sürdürdüğümüz bir konservasyon merkezi planımızdan sizleride haberdar etmeyi gerekli görmekteyiz.
          

            Koleksiyonumuzda bulunan eserler zaman icerisinde derlenmiş olup Osmanlı Hat Sanatının önemli hattatlarının eserlerinden oluşmaktadır. Bugün mensubu bulunmakla iftihar ettiğimiz zengin kültürümüzün en özgün ifade biçimlerinden biri olan hat sanatı ve icracıları bazı dönemler layık oldukları ilgiden mahrum kalmış olsalar da git gide artan bir bilinçle ve ilgiyle yeni kuşaklarla buluşmaktadır. Bu sürece eşlik ediyor olmakla sosyal sorumluluk adına üzerimize düşenin bir kısmını yerine getirmiş olduğumuz kanaatindeyiz.
            Eskilerden Mir İmadü’l-Haseni, Hamid Aytaç, Necmeddin Okyay Sami Efendi, Şevki Efendi,Mustafa Halim Özyazıcı, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Hafız Osman, Mahmut Celalettin vb gibi bir çok üstadın ellerinden cıkma hat şaheserleri yanında Hasan Çelebi, Turan Sevgili, Efdaluddin Kılıç gibi günümüz hattatlarına ait kıymetli eserler de koleksiyonumuzu zenginlestirmektedir. Eser ceşitleri bakımından degerlendirecek olursak elyazması kitaplar, Osmanlı bürokrasisinin bugün için bir daha ele geçmeyecek kıymetteki en önemli evrakı arasında elbette fermanlar, Kur’an-ı Kerimler, Elifba Cüzleri, özellikle son dönem Osmanlı Hat şaheserlerinden olan koyu renk zemine altın murekkeble yazılmış zerendud levhalar, Peygamberimiz (s.a.s.) in evsafının anlatıldığı metinlerin tablolaştırılmış formları olan Hilyeler, çeşitli hadislerin derlendiği murakkalar meraklıların dikkatlerinden kaçmayacaktır.
             Koleksiyonumuzun önemli eserleri arasında sayabilecegimiz Mir İmad hattı olan kitab,Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin harikulade Elifba’sı ile Çemşir Hafız imzalı Kur’an-ı Kerim sanatseverlerin bilhassa görmelerini arzuladığımız nadide eserlerdendir. Ayrıca Hilye-i Şerifler,zerendud levhalar,murakkaa örnekleri, icazet levhaları Osmanlı hat tarihinin değisik dönemlerinden örnekler olarak sergileneceklerdir.
             Ecdadımızın en önemli miraslarından olan Hat ve Tezhip sanatının anlaşılması ve bizden sonraki nesillere doğru aktarılmasında herkesin üzerine düşen bir görev vardır kanaatindeyim. Bu tabloda bir kolleksiyoner olarak benim hassasiyetim ise bilhassa Allah kelamına ve peygamber sözüne verilen kıymetin sanatla ifadesini desteklemektir. Ayrıca hat sanatı ile ifade bulan ortak mirasın sağlıklı ve bilimsel yollarla korunması, kültürün aktarılmasında önemli bir faktördür. Geçmişini bilen ve onu koruyan geleceğini daha güçlü oluşturacaktır. Öncelikle bu bilince sahip olmamız gerektiğine inanıyor ve bunu çocuklarımıza borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

Kapat