26.07.2014 Sanat bu kez iyilik için

Deniz Feneri Derneği’nin gerçekleştirdiği, Enderun Sanat’ın destek verdiği "Sanat İyilik İçin" klasik Türk sanatları sergisinin ilki Üsküdar Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi'nde açılmış, sergi geliri savaş mağdurlarına adanmıştı. Serginin ikinci ayağı geçtiğimiz günlerde Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açıldı. Moritanya’da 5 bin kişiye hizmet vermesi planlanan bir sağlık merkezi kurmak için kolları dernek yetkilileri, İsrail’in saldırıları sonrası büyük bir dramın yaşandığı Filistin için yardımda bulunma kararı aldı. ‘Sanat İyilik İçin’ sergisinin geliri bu kez Filistinli mazlumlara ulaşacak.

Sergi fikrinin nasıl doğduğunu, hangi aşamalardan geçildiğini ve yardım temasının ayrıntılarını serginin koordinatörlüğünü yapan İsmail Hakkı Gurbetçi ve her iki serginin de en büyük eser bağışçısı olan Hattat Mahmut Şahin ile konuştuk.

Sergi koordinatörü İsmail Hakkı Gurbetçi, geçen yıl Enderun Sanat’ın sahibi, iş adamı ve koleksiyoner Yusuf İyilik’in klasik el sanatlarıyla ilgili koleksiyonuna koyacağı eserleri elemesiyle ilk adımın atıldığını söylüyor.

Koleksiyonundan çıkardığı değerli sanat eserlerini Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz’e göndermiş Yusuf bey. Dernek yetkilileri de yüklü miktarda bağış yapan bağışçılarına bu özel tabloları hediye ederek bu bağışı değerlendirmeye başlamış.

 

 

Daha sonra Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz, sergi koordinatörü İsmail Hakkı Gurbetçi ve tabloların sahibi hayırsever iş adamı Yusuf İyilik bir araya gelip iyilik temalı bir sergi açılıp, gelirinin kullanılması yönünde bir karar almışlar. Sanatkarlara ulaşmak için planlar, iş bölümleri yapılmış, vakıflara, özel toplantılara destek beklendiğine dair haberler uçurulmuş. Ancak dönüşler istedikleri ölçüde gerçekleşmemiş.

Allah için verirken sevmediğimizden mi vereceğiz

İsmail Hakkı Gurbetçi, fikir doğduğunda yakaladığımız heyecanı birkaç hafta içinde yitirmeye başladık, diyor. “Sanatçılardan istediğimiz ilgiyi göremedik. Kara kara düşünürken, büyük bir alış veriş merkezinde açtığımız sergiye ziyarete gelen Hattat Mahmut Şahin hocamızla karşılaştık. Bu fikrimizden ona da bahsettim. Ama dediğim gibi geri dönüşler istediğimiz ölçüde olmayınca umutsuzdum ben. Kıyıda köşede kalmış çalışmalarına taliptim açıkçası. Mahmut hoca noktayı koydu, “Allah için verirken sevmediğimizden mi vereceğiz? İki ayda ne istiyorsanız en özelinden hazırlarız” dedi. Belli etmemeye çalıştım ama bu bana hiç mümkün gelmemişti”.

 

Sözün buradan sonrasını bu güne dek yüzlerce öğrenci yetiştiren usta hattat Mahmut Şahin alıyor. “Sergi fikrinden haberim olmamıştı. Duyunca çok sevindim. Ben tek başıma otuz tane eserle katılırım, hem de konuya özel hazırlarım, dedim. Yani tümü iyilikle, yardımlaşmayla ilgili ayetlerden, hadislerden, güzel sözlerden oluşacak şekilde. İsmail beyden sadece bu konularla ilgili içerik istedim. Ayetler ve hadisler tespit edildi, çalışmaya başladık. Geçen Ramazan ayını sadece istifle geçirdik öğrencilerimle birlikte. 3 buçuk ay gibi bir zamanda iyilik temalı ilk sergimizin tüm içeriğini tamamlamış olduk. 110 eserle sergiye destek verdik. Sergide toplam 160 eser vardı.”

İlmin zekatı yüzde yüzdür

Bu kadar kısa sürede, böylesi bir rakam ve emekle sergiye destek verilmesini şu sözlerle açıklıyor, Mahmut Şahin; “Ben Hüseyin Kutlu hocanın öğrencisiydim, onun bir tabiri vardır çok hoşuma gider ve bizim çıkış noktamız da odur. Der ki, ‘Malın zekatı kırkta birdir, ilmin zekatı yüzde yüzdür’. Bu bir ilim, bir sanat için bunun yüzde yüzünü bu şekilde değerlendirmemiz lazım düşüncesiyle yola çıktık. Yıllardır böyle bir yardım projesine katılma isteğim vardı. 160 eserin 140 tanesinin satışı gerçekleşti ve Deniz Feneri Derneği 3 bin 500 Suriyeli aileye ulaştık bu ilk serginin gelirleriyle. İstanbul’da bazı sergilerin 30 - 35 eserle açıldığını düşünürseniz müthiş bir rakam kesinlikle.”

Bir buçuk ayda 125 eser infak edildi

Serginin ikinci kez, bu defa Filistin yararına düzenlenmesi konusunda şunları söylüyor hattat Mustafa Şahin; “İlk sergide ulaştığımız rakamlar bana ve katılan, destek veren öğrencilerime büyük bir şevk verdi.Emek verdiğiniz bir eserin, bir mazlumun yarasını kapatması, bu duyguyla hazırlanması, hem de böyle bir sergiyle genişleyerek o insanlara ulaşması bizim için çok önemli. Deniz Feneri Genel Başkanı Mehmet bey, Moritanya’da bir sağlık merkezi yapmak için tekrar bir sergi açma fikrinden bahsetti. Kendi adıma sevinerek kabul ettim ve öğrencilerime de haber verdim. Duyurusunu yaptıktan birkaç dakika sonra öğrencim Taliha Sonsaat, Alvarlı Efe hazretlerinin torunudur aynı zamanda, hocam 3 eser benden bağış olsun dedi. Daha birkaç dakika içinde eserler gelmeye başladı. Sayı üçle başladı ama çoğaldı, Taliha hanımın 12 eseri var bu sergide. Biz 50 eser için söz vermiştik öğrencilerimizle beraber. 125 eser teslim etmek nasip oldu. Diğer sergi konu temalı olduğu için 3 aylık süre almıştı. Şuan açık olan ikinci hayır sergisine bir buçuk ay gibi bir sürede hazırlanmış olduk.” 

 

“Öğrencilerim kendi koleksiyonlarındaki eserleri infak ettiler. Belki ileride sergi açmak için kullanacaklardı, belki özel bir yere ya da kişiye hediye edecekleri ya da sipariş listesinde olan satıp rızkını kazanacağı eserleri infak ettiler bu sergiler için. Belki bir yıllık emek var üzerlerinde. Ben 30 eserle katılacağım dediğimde kendi adıma şunu söyleyebilirim, o otuz eserde on yıllık emek, on senenin eserleri söz konusudur.”

Biz İsrail gibi basit düşünüp silah kullanmıyoruz, biz büyük düşünüp kalem kullanıyoruz

Serginin gelirinin Filistin’e gidecek olması Hattat Mahmut Şahin için ayrıca önemli. Biz yüz yıllarca İslam dünyasına önderlik yapmış bir milletiz, diyor Mahmut hoca. Filistin’de Yahudilere zulmediliyor olsaydı onlara sahip çıkardık. Arakan’da Budistlere saldırılıyor olsaydı onun da karşısında olurduk. Esed Suriye’de zulmediyor, sözde Müslüman. Biz onun da karşısındayız. Her türlü zulme karşı durmak bizim vazifemiz. Herkesin elinden bir şey gelebilir, zalimi durdurmak, mazlumun yanında olmak adına, diyerek herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor.

Fiyatlar hayırda acele edilsin diye makul tutuldu

Sergideki eserler 300 liradan başlıyor, 3 bin - 3,500 liraya kadar çıkıyor. Mahmut Şahin, bu miktarların sergilenen eserlerin eder değeri olmadığının altını çiziyor. “İstanbul piyasasında bir hilyenin 75 bin lira 150 bin lira civarında bir rakama alıcı bulduğunu düşünürseniz fiyatların makul daha rahat olduğu anlaşılabilir” diyor. Fiyatların makul tutulmasının sebebi ise, tamamı infak olan bu eserlerin makul fiyatlar sayesinde biran önce paraya dönüşüp Filistin’e ulaşması.

Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde devam eden sergi, 28 Temmuz 2014 Bayram günü haricinde 21– 31 Temmuz 2014 tarihleri arasında 09.00 – 18.00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Yeni Şafak

26.07.2014 Hattatlar Gazze'ye çalıştı.

 

Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde geliri Gazze'ye bağışlanmak üzere Sanat için İyilik serlevhalı Geleneksel Sanatlar Sergisi açıldı. İbrahim Ethem Gören, Vali Mutlu'nun açılışını yaptığı sergiye mensuplarıyla birlikte katılan sanat kuruluşlarının yöneticileriyle görüştü.

Sanat İyilik İçin sergisinde bir araya gelen sanatkârlar yakın zamanda ürettikleri birbirinden âlâ eserlerin Gazze’ye yardım amacıyla kamuoyunun beğenisine arz ediyor.
Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde 31 Temmuz Perşembe gününe kadar ziyaretçilerini bekleyen Sanat İçin İyilik sergisinin tüm geliri Gazze’ye gönderilecek.
Deniz Feneri Derneği, iyiliğe gönül vermiş sanatkârların eserleriyle oluşturulan, geliri, Gazze’de tüm dünyanın gözleri önünde işlenen/işlenmekte olan katliamın yaralarının sarılmasında kullanılmak üzere geleneksel sanatlar sergisi düzenliyor.
21 Temmuz Pazartesi günü Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun açılışını yaptığı sergide sanatkârların bağışladığı yüzlerce eser hayırsever sahiplerini bekliyor.
SERGİNİN GELİRİ GAZZELİ YETİMLERE GÖNDERİLECEK
Sanatkârlardan bağış mahiyetinde temin eserlerin satışından elde edilecek tüm gelir Gazze’deki mağdurlara, Şifa Hastanesi’nde tedavi edilmekte olan hastalara, öksüz ve yetimlere gönderilecek.
Sanat İçin İyilik sergisindeki hat, ebru ve tezhip eserlerinin gelirleri çocukların acılarını bir nebze de olsa hafifletme, küçük gönüllerindeki sancıyı dindirmek için kullanılacak.

Sanat İyilik İçin sergisinde bir araya gelen sanatkârlar yakın zamanda ürettikleri birbirinden âlâ eserlerin Gazze’ye yardım amacıyla kamuoyunun beğenisine arz ediyor.

Sergide hat, tezhip, ebru gibi geleneksel sanat eserlerinin yanı sıra el yapımı çömlekler, biblolar ve Kütahya işi çini karolar gönlünden iyilik geçen koleksiyonerleri bekliyor…
Kütahya Vav-Der, Bursa Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar Kültür Derneği ve Eskişehir Vel-Kalem Derneği başta olmak üzere İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi, Enderun Sanat, Klasik Türk Sanatları Vakfı, Tiryakiart Sanat Galerisi ve Galeri Bir İmza’nın destekte bulunduğu sergiye Mahmut Şahin ve öğrencileriyle birlikte, Alparslan Babaoğlu, Ferhat Kurlu, Cemali Gündoğdu, Halil İbrahim Umuç ve İsmail Hakkı Gurbetçi katkıda bulunuyor.
Sergiye mensuplarıyla birlikte katılan sanat kuruluşlarının yöneticileriyle görüştük…

www.sondevir.com

 

26.06.2013 Enderun Antik - Yusuf İyilik Koleksiyonu Vialand Parkta

Enderun Sanat'ın hazırladığı,Yusuf İYİLİK koleksiyonuna ait 164 parça eserden oluşan sergimiz Gaziosmanpaşa VIALAND alışveriş merkezi sanat galerisinde izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

Adres: Yeşilpınar Mahallesi Girne Caddesi 34065 / Eyüp İstanbul

15.04.2013 Yusuf İYİLİK Koleksiyonu sanat severlerle buluşuyor...

     Küratörlüğünü Hattat Efadaluddin KILIÇ' ın yaptığı Yusuf İYİLİK koleksiyonu İstanbul Kongre Merkezin' de düzenlenen All Art İstanbul Sanat Fuarın' da sanat severlerle buluşacak.

11.04.2013 All Arts Istanbul / 18 -21 Nisan 2013 Tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezin'de

İstanbul Kongre Merkezi'nde Nisan ayında ilk kez düzenlenecek All Arts Istanbul; Türk ve Osmanlı gelenekli sanatlarından, antikaya, modernden çağdaş sanata sanatseverlere geniş bir yelpaze sunacak. Türkiye'den, Ortadoğu'dan ve Kuzey Afrika'dan çok çeşitli sanat eserinin yanında antika ve çağdaş sanat eserleri ilk defa toplu halde sanatseverler ile buluşacak.

İstanbul, 2013 Nisan ayında çok farklı bir konseptle tasarlanan yepyeni bir fuara kavuşacak. İstanbul Kongre Merkezi Fuar alanında 18 - 21 Nisan 2013 tarihleri arasında ilk kez sanatseverlerle buluşacak olan All Arts Istanbul fuarı, sanat dünyasında geçmiş ve güncel, geleneksel ve modern tüm üretimi kuşatacak ve kavrayacak; klasik Türk sanatları, antika, modern ve çağdaş sanat örnekleri ile İstanbul'un ve bölgenin sanat hayatına farklı bir boyut getirecek.

Bölge ülkelerden uzmanlar, kanaat önderleri, koleksiyonerler, akademisyenleri davet ederek İstanbul'un geniş bir bölgede izlenen ve yeni açılımlara olanak tanıyan bir platform haline gelmesi vizyonu ile hareket eden fuar; Türkiye'de sanata, sanat nesnesine yatırım yapan her kesimden insanı ve kurumu bir araya getirecek bir zemin olmayı hedefliyor.

Fuara galeriler, kurumlar ve müzayede evlerinin yanı sıra sahaflar, ustalar, zanaatkârlar, antikacılar ve yayınlar katılacak. All Arts Istanbul sanat fuarı farklı kategorilerden oluşacak; Birinci bölümde Klasik Türk Sanatları yani gelenekli sanat icra eden ustalara yer verilecek. Bu bölümde yazma, hat, halı, seramik ve çini, bakır, keçe, cam, mücevher, tespih, tezhip, minyatür, sedef, kat'ı, ebru, kalem işi, cilt, dokuma, ahşap oyma olmak üzere 18 kategoriden 80 usta ve sanatçı yer alacak. İkinci bölümde Antika; Resim, çini, efemera (gündelik hayata ait biriktirilmiş ufak tefek), kuyum, halı, nümizmatik (sikke ve madeni paralar) - örnekleri yer alacak. Üçüncü bölümde ise Modern ve Çağdaş Sanat örneklerinin sergileneceği galeriler bulunacak. Özel koleksiyonların da görülebileceği, yanı sıra en önemli üç koleksiyondan seçilen eserlerle gerçekleştirilecek küratöryel serginin de görülebileceği fuar sanat kurumları, sanat yayınları, kitapçı ve sahaflar ile beraber 100'ün üzerinde katılımcıyı ağırlayacak. 

ahşap
ak kase
alışveriş
altın varak
antika
ayet
ayetelkursi
besmele
celi
celi sülüs
cüz
çerçeve
çeyiz
çini
daktilo
dikiş makinesi
divani
ebru
efemera
el yazması
elektrik
ev eşyası
ferman
fincan
fotoğraf
gözlük
gubari
hadis
halker
hilye
hüsn-i hat
icazet
ismi nebi
kabe örtüsü
kağıt
karo
kehribar
kelime-i tevhid
kıt'a
kompozisyon
kumaş
kutu
kütahya
levha
madalya
makine
metal
meyvelik
muhakkak
musluk
mühür
nesih
para çantası
resim
saat
sayfa
sazyolu
seccade
sedef
sehpa
silah
steteskop
sulu boya
sure
sülüs
şakül
şekerlik
tabak
talik
tarak
tekbir
tepsi
tespih
tezhip
tuğra
ütü
vazo
yağlı boya
zil
HEPSİ
Üstteki etiketlerden seçip eposta adresinizi kaydederek ilgilendiğiniz konuda bildirimler alabiliriniz.
© 2013 İstanbul. Her hakkı mahfuzdur. Enderun Antika Eserler Limited Şirketi.
web tasarım ve programlama deSen